Bakan Varank, “Akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlayacağız” açıklamasında bulundu. ‘İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ temasıyla başlatılan 350 milyon lira bütçeli programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere devlet desteği sağlanacak.

Hatay programı kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret eden
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , burada Vali Rahmi Doğan ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra il başkanlığını ziyaret eden Bakan Varank, Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi inşaatında incelemelerde bulundu.

“SEKTÖRÜ DESTEKLEMEK ADINA SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ”

Varank, bakanlık olarak sanayicinin üzerindeki yükleri azaltmayı kendilerine görev edindiklerini söyledi, geçen sene 9.5 milyon vatandaşın bu destekten faydalandığını bildirdi. Yine geçen yıl tüm iş verenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden faydalandığını ifade eden Varank, böylelikle 10 milyon kişiye ulaştıklarını ve toplamda 14.7 milyar lirayla işverenlere destek olduklarını söyledi.

Varank, KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında da yüzde 10’luk bir indirim yaptıklarını hatırlattı. Reel sektörden beklentilerinin yatırım ve istihdam iştahını kaybetmemeleri olduğunu vurgulayan Varank, “Siz değerli sanayicilerimizin OSB’lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek adına önemli birtakım düzenlemeleri şu anda Bakanlığımızda yerine getiriyoruz. İnşallah yakında da kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

AKILLI TEKNOLOJİ GELİŞTİREN KOBİ’LERE MÜJDE

Bir müjde vermek istediğini belirten Varank, şunları kaydetti: “KOSGEB bu hafta KOBİ Girişim Destek Programı’nın çağrısına çıkacak. ‘İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon lira olarakbelirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız. Böylece hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lere hem de teknoloji kullanıcısı imalatçı KOBİ’lerin büyümesine katkı sağlayacağız.” 

Varank, bunların her birinin 2019 bütçesinde karşılığı olan programlar olduğunu aktardı. Merkezi hükümetle yerel yönetimlerin uyumlu ve beraber hareket etmesinin netice ve verim almakta güzel sonuçları ortaya çıkarttığına dikkati çeken Varank, yerel seçimlerde Hatay’ın doğru karar vereceğine yürekten inandığını sözlerine ekledi. (Fikirci Global)