Geçtiğimiz ay , 12.2’nin betasını yayınlamış ve birçok yeni özellik eklemişti. Bu özelliklere bir yenisi daha eklendi: Artık web siteleri jiroskop ve ivmeölçeri kullanıcıdan izin almadan kullanamayacak.

iOS 12.2’nin beta sürümünde fark edilen, web sitelerinin jiroskop ile ivmeölçeri doğrudan kullanmasını engelleyen Hareket ve Yönlendirme Erişimi özelliği, Ayarlar kısmına girip Safari > Gizlilik ve Güvenlik yolunu takip ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Standart olarak kapalı olan özelliğin web sitelerinin bu verileri kullanabilmesi için açılması gerekiyor.

Cihazın bazı özelliklerini test etmek için kullanılan sitelerden biri olan “What Web Can Do Today”e girildiğinde Hareket ve Yönlendirme Erişimi açıkken jiroskop ile ivmeölçerin kullanıldığı ve verilerin geldiği görülürken, bu erişimi kapattığımızda herhangi bir veri elde edilmiyor.


Apple’ın bunu, geçen sene WIRED’ın ortaya çıkardığı ve birçok sitenin izinsiz veri topladığını söylediği bir rapora karşı geliştirmiş olabileceği düşünülüyor. 

Benzer bir örneğe Apple’ın hareket destekli iPhone sayfasında da rastlıyoruz. Normalde telefonu eğdiğinizde sayfa da hareket ediyorken, erişimi kapatınca iPhone’da herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyor.