Bu durumun Türkiye’ye etkisi olacak mı?

FIFA oyuncularını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. EA Games, Belçika’da FIFA Points satışını durdurdu. Avrupa’da bazı ülkelerde loot box sistemi ve kumar konusunda  oldukça sıkı denetim uygulanıyor. Belçika’nın da dahil olduğu pek çok Avrupa ülkesinde, oyunlardaki mikro ödemeler, kutu açma gibi ticari faaliyetler kumar sayılıyor. Bu nedenle NBA 2K 19 yer alan pek çok içeriğe Belçika’da kısıtlama getirilmişti.

FIFA Points Belçika’da yasaklandı

Şimdi de sıra EA Games’e geldi. Belçika hükümetinin yeni hedefi EA Games oldu. EA Games artık Belçika’da FIFA Points satamayacak. Ülkemizde henüz dijital oyunlardaki içeriklerle ilgili bir düzenleme olmadığı için bu durumun Türkiye’ye bir etkisi bulunmayacak. Ancak bu uygulamalar ve yasal düzenlemeler yaygınlaşmaya başlarsa önümüzdeki yıllarda, kutu açma, oyun içi para, mikro ödeme yöntemlerine gelecek kısıtlamaları ülkemizde de görebiliriz. 

EA Games FIFA Points’ten oldukça büyük gelir elde ediyor. Belçika’dan önce Hollanda da oyun içi mikro ödeme yöntemlerini ve loot box’ların kumar sınıfına girdiğini ilan etmişti. FIFA Ultimate Team’in, 2017 yılında yaklaşık 800 milyon dolar getirdiği tahmin ediliyor.