Kullanıcı gizliliği üzerine pek çok endişenin bulunduğu sosyal medya dünyasına karşı, Türk yazılımcıların ürünü olan Usity dikkat çekmeye başladı. Sadece üniversite öğrencilerinin ve mezunlarının, anonim şekilde kullanabildiği uygulamanın detaylarına göz atıyoruz.

Dev şirketlerin son yıllarda adının karıştığı skandallar silsilesi, insanların sosyal medyaya olan güvenini tüketmeye başladı. Milyonlarca insanın kişisel bilgileri, nelere ilgi duyup, hangi sıklıkla internetten sipariş verdiklerine kadar çok ince detaylarla saklanıyor. Bu verilerin nerelerde kullanılabileceğini Facebook’un Cambridge Analytica skandalıyla görmüş olduk.

Günümüzün en popüler sosyal medya mecraları, artık birer reklam devi haline gelmiş olan Facebook ve benzeri şirketler oldular. Yalan haberler furyası, insanları internet ortamında kendi kimlikleriyle dolaşmaktan soğutmaya başladı. Tüm bunlardan sıkılan üniversite öğrencileri ve mezunları için, anonim olarak var olabilecekleri yeni bir sosyal medya uygulaması var: Usity.

Usity, önce ODTÜ’de kullanılmaya sunuldu:

Türkiye’nin en iyi teknik üniversitelerinden olan ODTÜ’de kullanılmaya başlanan uygulama, zamanla ülkemizdeki farklı üniversitelerde kullanılmaya başlandı. Sonra da tüm üniversite mezunları için destek sunarak büyük bir adım atmış oldu. Hala Türkiye’nin farklı bölgelerindeki üniversiteler için kullanıma açılmaya devam ediyor.

Üniversitenizin size verdiği öğrenci e-posta adresiyle üye olabildiğiniz Usity, anonim bir kimlikle sosyal medya deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Ayrıca eğer mezun durumdaysanız, standart e-posta adresinizle üyelik oluşturabiliyorsunuz. Bu aşamada, e-posta adresinize Usity destek ekibi tarafından gönderilen mesajını, mezun olduğunuzu ispatlayacak şekilde cevaplamanız gerekiyor. Destek ekibi, kısa sürede size dönüş sağlıyor.