Google sürekli olarak üzerinde çalışmalar yapıp yenilikler yaptığı aracı Google Search Console URL Denetleme aracı üzerinde bir takım değişiklikler ve geliştirmeler yaptı. Google Search Console URL Denetleme aracı; HTTP durum kodları, engellenen kaynaklar, JavaScript günlükleri ve görüntülenen ekran görüntüleri hakkında bilgilerle güncelledi.

Google Search Console URL Denetleme Aracı Yenilendi

Taranan sayfayı görüntüle butonuna tıkladığınız zaman ekranın sağ tarafında kullanıcıların yeni veri kümelerini görüntüleyebileceği ve içinde farklı sekmeler arasında tıklayabilecekleri bir alan açılır.

URL Denetleme Aracı Yenilikleri

  • HTTP Durum Kodları

İlgili sayfanın HTTP durum kodunu görüntülemek için “Daha Fazla Bilgi” sekmesine tıklayın.

Orada sayfanın normal olduğunu (kod 200), bulunamadı (kod 404), kalıcı olarak taşınıyor (kod 410), bir sunucu hatasıyla karşılaşıyorsunuz (kod 500) veya başka bir olası durum kodları ile karşılaşıyorsunuz.

Google, Search Console’dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı

  • Engellenen Kaynaklar

“Daha Fazla Bilgi” sekmesini ve ardından “Sayfa kaynakları(Page resources)”nı tıklayın.

Orada, sayfada Google arama motoru botları tarafından yüklenemeyen kaynak listesi görüntüleyebilirsiniz. Engellenen kaynaklar(blocked resources) alanında gördüğünüz veriler her zaman kötü içerikler olmayabilir, ancak bazı durumlarda bir sitenin SEO‘suna zarar verebilirler.

Google Search Console, engellenen kaynakları önem sırasına göre gösterir. Bu nedenle, kullanıcılar öncelikli olarak ilgilenmesi gereken bir şey olup olmadığını öğrenebilecek.

JavaScript Günlükleri

Kullanıcılar “Ek Bilgi” sekmesinden herhangi bir JavaScript konsolu mesajı olup olmadığını görebilir. Buradaki bilgiler, site sahiplerinin JavaScript koduyla ilgili hataları teşhis etmesine ve hata ayıklamasına imkan vermektedir. Google Search Console’da meydana gelen bu güncellemeler dün itibariyle tüm kullanıcılara sunuldu.