Microsoft’un Netflix benzeri bir servisi olan Project xCloud, oyunlarını mobil platformlar üzerinden oynamanızı mümkün hale getirecek. Microsoft Azure platformundan yararlanan Project xCloudForza,Gears of War gibi oyunları konsol kalitesinde oynamanızı sağlayacak.

Peki, Geçtiğimiz Ekim ayında duyurulan ve uzun süredir kayıplarda olan xCloud, nasıl bir kapsama sahip olacak? 18 – 22 Mart arasında San Fransisco’da düzenlenecek olan Oyun Geliştiricileri Konferansı‘nda (GDC) Microsoft’tan çok daha net bilgiler alabileceğiz.

Project xCloud tüm Xbox One oyunlarını kapsayacak

Şirketin en büyük hedefi tüm Xbox oyunlarını bir şekilde bu platforma dahil ederek, insanların kolayca konsol oyunlarını mobilde oynamasını sağlamak. Hızlı bir bağlantı ile en yeni oyunları kolaylıkla müthiş görüntü kalitesi ile oynayabileceksiniz. Uzun yıllar yaptığı sunucu yatırımlarını değerlendirmek isteyen Microsoft, bu projeye gerçekten çok güveniyor.

Her ne kadar şirket tarafında tüm oyunların geleceği konuşulsa da, ortaya bazı sıkıntılar bulunuyor. Dünyanın en büyük dağıtımcılarından biri olan EA Gameskendi ağına sahip bir şirket. Kendi yayın hizmeti bulunan EA Games, doğal olarak Xbox ile ortaklık kurmak istemeyebilir.

Şimdilik xCloud‘un özellikle yeni nesil oyunculuk için büyük önemli bir kapı araladığını bilmemiz gerekiyor. Aylık belli bir miktar para ödeyerek istediğiniz birçok oyuna kolayca ve her yerde ulaşabileceksiniz. Bakalım GDC’de tüm detaylar açıklandığında, nasıl bir servis bizleri karşılayacak?