ABD ile Çin arasında yaşanan gerginliklerden en büyük zararı gören firmaların başında ‘nin geldiğini bilmeyen kalmadı. Huawei ve ZTE ürünlerinin ABD devlet kurumlarında kullanılması, Çin’e veri aktarıldığı gerekçesiyle yasaklandı.

Buna Huawei’nin ABD’de bulunan araştırma ve geliştirme biriminin ihracat lisansının iptal edilmesi, bazı çalışanların yolsuzluk ve hırsızlık ile suçlanması eklenirken, ABD’nin diğer ülkelere de uyarılar yaptığı ortaya çıkmıştı.

Angela Merkel Huawei açıklaması ABD’yi kızdıracak!

Huawei’nin 5G teknolojisi için geliştirdiği donanımların kullanılmaması konusunda yapılan uyarıyı kabul etmeyen ilk ülke Almanya oldu. Başbakan Angela Merkel yaptığı açıklama ile Huawei için sarı ışığı yakarak ABD’yi şaşırttı.

Sarı ışık diyoruz, zira Merkel’in Huawei’den tek bir talebi bulunuyor. Huawei’nin 5G ekipmanları ile Çin’e veri aktarmayacağının garantisini vermesi isteniyor.


Japonya’nın Keio Üniversitesi’ndeki öğrencilere konuşan Merkel, bu talebin Huawei’ye özel olmadığını vurguluyor. Almanya’da hizmet sunmak isteyen tüm şirketlerin veri güvenliği konusunda garanti sunması gerektiği belirtiliyor.
Almanya’nın 5G ihalesini bu yılın ilk çeyreği bitmeden yapması bekleniyor. Halen Huawei’nin ihaleye katılıp katılamayacağı netleşmezken, Merkel’in belirttiği gibi Çin hükümetine veri aktarılmayacağının açığa kavuşturulması gerekiyor.